Řetězový most v Budapešti
Most přes Dunaj, zvaný též Széchenyi Lánchíd nebo také Řetězový most, je sám o sobě velkou atrakcí města Budapešti. Otevřen byl 20. listopadu 1849 po devíti letech stavby, nabízí takřka půlkilometrovou procházku. O stavbu se postarali ostrovní projektanti – Angličan William Tierney Clark a Skot Adam Clark.
V noci je most nádherně osvětlený, při procházce s budete moci prohlédnout i sochy dvou lvů symbolicky hlídajících jednu z bran mostu. Po druhé světové válce byl most značně poničen, totéž platí o většině Budapešti, ale jeho poválečná obnova se podařila opravdu na výbornou. Dokonce tak, že je most znázorněn na mnoha pohlednicích města.
Mimochodem, český překlad Řetězový most se vžil dobře, ale pozor – tento most je visutý a takto by se mu jistě říkat nemělo. V originále nese název po jedné z významných postav maďarské historie, Istvánu Széchenyovi (1791 – 1860), jenž byl politikem, spisovatelem a vojákem – bývá také některými označován za největšího z Maďarů. Ostatně pojmenování není od věci, protože právě on se zasloužil o to, aby most vyrostl, založil také Maďarskou akademii věd a inicioval provoz parních lokomotiv v Uhersku.
Mostů je tu ale samozřejmě více, nakonec podobně jako v Praze. V Budapešti najdete i proslulý Alžbětin most, pojmenovaný po císařovně Alžbětě Bavorské, postavený zhruba ve stejnou dobu jako Řetězový. Arpádův most, Margaretin most, Rákócziho most, stačí si jen vybrat, kudy vlastně chcete jít, možností je více než dost. :-)
Navštivte ale i jiné proslulé budapešťské památky. Proslulý Budínský hrad, Matyášův chrám nebo Rybářská bašta jistě stojí za vidění, dovede vás k nim mimo jiné právě Řetězový most, případně se můžete svézt lanovou dráhou.
5.3.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
17,5°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří