Palác umění v Budapešti

Palác umění v Budapešti (Maďarsko)

Krajina tokajského vína, úrodných nížin a míst, kde se psala historie. Maďarsko láká turisty z mnoha důvodů, jedním z nich jsou nepochybně nádherné architektonické památky. Samozřejmě, vlastenci se budou s námi jistě přít, že Praha je na tom mnohem lépe, ale když si projdete Budapešť křížem krážem, jistě si nebudete tak docela jistí. Jednou ze zdejších známých staveb je třeba Palác umění, pojďme si o něm trochu povyprávět…

Palác umění byl vybudován podobně jako několik dalších budapešťských staveb (za všechny jmenujme třeba Památník tisíciletí) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jde o největší výstavní prostory v zemi, stavbu byste hledali na proslulém Náměstí Hrdinů. Nese se v ryze neoklasicistním stylu, dokončena byla pod taktovkou architektů Alberta Schickedanzeho a Fülöpa Herczoga v roce 1896 – právě včas, aby mohlo započít oslavování sta let maďarského národa. O sto let později se pak muzeum dočkalo nákladné rekonstrukce, dnes jej tedy uvidíte ve zcela novém a velmi působivém kabátě.

Konají se zde pravidelné výstavy, a to nejen domácích, ale i zahraničních umělců. Přednost tu má pravidelně zejména moderní umění. A naproti, doslova přes náměstí, můžete navštívit třeba Muzeum krásných umění. To však samozřejmě není zdaleka vše, co Budapešť jako taková nabídne. Co lze ještě dalšího obdivovat na krásném městě nad Dunajem?

Je to třeba Vajdahynuad vára, tedy hrad Vajdahynuad, postavený v roce 1896. Stavitel Ignác Alpár v něm vybudoval napodobeninu staveb, jako je Hunyadyho hrad v dnešním Rumunsku. Natáčel se tu mimo jiné slavný film o Draculovi ze třicátých let minulého století. Zapomenout ale nesmíme ani na Rybářskou baštu, novogotickou stavbu, nacházející se nedaleko Matyášova chrámu.

24.6.2017