Synagoga v Pécsi
Jde o místo, kde je historie věčně živá. Vzpomenete si nejen na antické osídlení a počátky uherského státu, ale i mnoho dalších věcí. Stopa, kterou v Pécsi zanechala židovská menšina, je vidět až dodnes. A to i přesto, že je dnešní židovská komunita jen velmi malá, podle posledních zpráv čítá něco přes stovku stálých členů. Synagoga v tomto městě vyrostla ve druhé polovině devatenáctého století podle plánu Frigyese Feszla, jenž měl na svém kontě i stavby v uherském hlavním městě a platil za uznávanou kapacitu v oboru architektury.
Otevřeno je jen během sezony
Pokud se chcete do synagogy v Pécsi podívat, můžete tak učinit od začátku května do konce září, otevřeno je každý všední den mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Svému účelu stavba sloužila už od roku 1869, ale aby odolala zubu času, musela na počátku nové éry po konci socialismu v Maďarsku podstoupit nákladnou rekonstrukci za asistence ministerstva kultury a maďarské židovské komunity. Bylo nutné řešit nejen stav okenic, ale i problémy s prosakující vodou, vše se ale naštěstí povedlo úspěšně dotáhnout do konce a dnešní synagoga je pýchou města, podobně jako katedrála nebo mešita Kásima Paši, která odkazuje na půl druhého století osmanské moci nad Pécsí.
Romanticko-historizující sloh, v němž se stavba nese, přežil i druhou světovou válku. Biblický citát a hodiny v průčelí jsou poznávacím znamením stavby, která má ve svém bohatě zdobeném interiéru také precizně zrekonstruované varhany z roku 1867. Jeden z ciferníků hodin ukazuje pravidelný čas v Jeruzalémě. A jaká je kapacita? Celkem se sem vejde takřka 500 žen a stejný počet mužů, dámy byly v galerii, muži v lavicích v přízemní části. Dnes je to ale jinak, ženy sedí nalevo, pánové mají pravou část. 23 metrů na šířku, 32 na délku, osmnáct metrů výšky, takové jsou rozměry stavby, která je věčně živou reprezentací uherských stavitelů. Podobně jako třeba budova Národního divadla v tomto malebném městě.
28.5.2023
Mapa oblasti
Nejnovější
- Národní divadlo v Pécsi je perlou historického srdce města
- Hrad Lowther aneb tohle je historie Kumbrie v celé své kráse
- Hrad Počitelj je vzpomínkou na slávu bosenského středověku
- Hrad Harlech je opevněným středověkým symbolem severního Walesu
- Zámek Clos Lucé je další francouzskou nádherou poblíž Loiry