Rybářská bašta v Budapešti

Rybářská bašta v Budapešti (Maďarsko)

Místo někdejšího rybího trhu byla na přelomu devatenáctého a dvacátého století postavena v Budapešti Rybářská bašta. Novorománská stavba, z níž je perfektní výhled na Dunaj a Pešť, nedaleko stojí také socha svatého Štěpána, zakladatele moderního uherského státu. Někteří návštěvníci Rybářskou baštu nazývají kýčem, to proto, že se zde snoubí typická středověká stavba doplněná o moderní prvky, vše proto působí přinejmenším poněkud kuriózně. Bezprostředně vedle se pak nachází i Matyášův chrám.

Na Rybářské baště se, podobně jako v různých místech Prahy, setkáte se zajímavým doprovodem – pouliční hudebníci a malíři tu jsou prakticky na každém kroku. Jde o jedno z nejrušnějších míst moderní Budapešti, nacházející se na místě někdejších městských hradeb, vždyť opodál se rozprostírá i Budínský hrad či Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) z poloviny 19. století, přes Dunaj se díky němu můžete přepravit po svých, ale také autem nebo MHD, která jezdí poměrně často. K Rybářské baště jezdí pravidelná linka autobusu číslo 16. Pro představu o vzdálenostech, od Rybářské bašty je Řetězový most vzdálen asi tři kilometry, Parlament je pak ještě o dva kilometry dál. Na Hradní vrch se také můžete svézt lanovkou, která si v ničem nezadá se svou kolegyní z Petřína, je přinejmenším stejně úchvatná.

Rybářskou baštu zdobí symbolicky sedmero věžiček, které poukazují na legendu o příchodu Maďarů. Do nové vlasti totiž přišlo v devátém století celkem sedm kmenů někdejších stepních kočovníků. Ať už si jako turisté myslíte o Rybářské baště cokoliv, jde rozhodně o jednu z největších atrakcí dnešní Budapešti. Proslulých míst je ale samozřejmě více, kromě Řetězového mostu a Matyášova chrámu zmiňme i hrad Vajdahunyad nebo Budínský hrad.

11.4.2017