Parlament v Budapešti

Parlament v Budapešti (Maďarsko)

Významný státní symbol Maďarska, který vám prostě učaruje. 268 metrů dlouhý, 123 metrů široký, výška takřka sto metrů. 27 různých vchodů, plastiky maďarských vládců a významných velmožů, celkově je tu více než dvě stě soch. Na stavbu bylo použito 40 milionů cihel, půl milionu kusů kamení a na čtyřicet kilogramů zlata. Vládní budova, která byla postavena v letech 1885 – 1904 pod taktovkou známého maďarského architekta Imre Steindla. Celkem tu je na 700 pokojů, z toho dvě stovky slouží jako kanceláře státníků. 65 tisíc metrů čtverečních. Ano, Zemský dům (někdy se také překládá jako „Republikový“) je symbolem Maďarska, jak má být!

Jedna z nejstarších vládních budov Evropy, nacházející se ve východní části města. Ke hlavnímu vchodu se dostanete ze zastávky metra, nachází se přímo na náměstí Kossuth Lajos tér, které připomíná jednu z významných osob moderní maďarské historie. Prohlídka trvá přibližně hodinu, můžete se na ní objednat v angličtině a maďarštině, vstupné vyjde asi na dva a půl tisíce forintů. Neděste se, při současném kurzu to dělá asi dvě stovky našich korun.:-) Při prohlídce si jistě povšimnete určité podobnosti s palácem nacházejícím se v britském Westminsteru. Zasedací místnost parlamentu a korunovační klenoty jako bonus, kdo by odolal? Místnost určenou pro schůze parlamentu tu dokonce mají ve dvojím provedení – jednu procházejí turisté a z té druhé se vládne, což je velmi praktické.

Nesmíme ale zapomenout na řadu dalších skvostů města Budapešti. Je to třeba Budínský hrad, nedaleko od něj se pak tyčí Matyášův chrám a Rybářská bašta, postavená na místě někdejšího velkého tržiště. Za zmínku určitě stojí i Most přes Dunaj, který se v originále jmenuje Széchenyi Lánchíd.

30.3.2017