Katedrála v Pécsi

Katedrála v Pécsi (Maďarsko)

Moderní svět, ve kterém se ocitne turisty v Maďarsku, reprezentuje hlavně spojení historických měst Budína a Pešti. Když se ale řekne Pécs, určitě se vybaví mnohým cestovatelům jejich výprava na jih Evropy, třeba do Řecka nebo Chorvatska. Pravděpodobně totiž tímto malebným městem projížděli a ptali se možná sami sebe, jaké by to bylo strávit zde pár pěkně slunečných dnů. Zajímavé jsou hlavně zdejší sakrální skvosty. Kromě synagogy a dvou mešit můžete navštívit i katedrálu, která nese jména svatých Petra a Pavla.

Původní stavba pochází ze středověku

Dnešní katedrála stojí na místě, kde byla v osmém a devátém století bazilika. Sláva věku přitom mluví za vše, novoromantická vizáž byla vybudovaná mezi léty 1882 a 1891 architektem Friedrichem von Schmidt a šlo o zatím poslední přestavbu. Pokud si chcete prohlédnout původní vzhled, musíte do podzemní krypty, která byla od jedenáctého století nedokončená. V době osmanské dominance se využívala jako sklad pro obilí. A na začátku devadesátek udělil Jan Pavel II. právo, aby se stavba titulovala bazilika minor. Čestný titul nosí na osmnáct stovek staveb po celém světě, z toho ve východní Evropě, kam patří i Maďarsko, 240.

Prohlédněte si další významné lokality

Mešita Kásima Paši, ale i budova Národního divadla nebo též synagoga, která vyrostla v závěru devatenáctého věku a dodnes slouží původnímu účelu. Když se řekne Pécs, je namístě okomentovat město jako ráj kultury, ale i coby lokalitu, kde se bude líbit turistům zaměřeným na religiózní stavby. Jaké jsou dnešní rozměry katedrály? Věže se tyčí do šedesátimetrové výšky, zbytek konstrukce je vysoký zhruba 22 metrů. Sedmdesátimetrová délka také budí respekt, katedrálu najdete v samém srdci města, a pokud máte rádi městskou zeleň, bude všude kolem, až kam jen oko dohlédne!

20.7.2023