Reklama

Gotický hrad Zvíkov

Gotický hrad Zvíkov (Česká republika)

Gotický hrad Zvíkov patří k tomu nejkrásnějšímu, co Česká republika nabízí z pohledu historických památek. Je umístěn těsně nad známým vodním dílem Orlík v místě, kde se stékají řeky Vltava a Otava. Jeho původ sahá až do třináctého století a má velmi bohatou historii. V současné době se o jeho stav stará Národní památkový ústav a je chráněn jako národní kulturní památka.

Vůbec první zmínky o hradě pochází z roku 1234. Je však více než pravděpodobné, že hrad byl založen mnohem dřív, už za vlády Přemysla Otakara I. Hrad poté patřil jeho potomkům, mezi které se řadili Václav I. i Václav II. Královský hrad padl do soukromých rukou šlechty počátkem čtrnáctého století, kdy byl zastaven Jindřichovi z Rožmberka. Poté ho však zpět vykoupil Karel IV. a zařadil ho mezi takzvané nezcizitelné hrady, čímž zamezil dalšímu zastavování královského majetku. Už v patnáctém století ale hrad znovu připadl Rožmberkům a následně Švamberkům.

Koncem šestnáctého století začala renesanční úprava, která zahrnovala mimo jiné i vystavění pivovaru. Postupně ale sláva hradu upadala, zejména po roce 1622, kdy byl hrad dobyt a vyrabován. Další vyklízení pozic přišlo s osmnáctým stoletím a přechodem do rukou Schwarzenbergů, kteří sídlili na zámku Orlík. Hrad postupně vyhořel a chátral, k větším opravám došlo až s koncem devatenáctého století. Po válce byl hrad šlechticům zabaven a přeměněn na státní majetek. Zlovůle režimu se mu vyhnula a naštěstí byl dobře zachován.

Dnes je možné objednat si na hradě i komentovanou prohlídku, ostatně je to jediný způsob, jak si můžete interiér objektu prohlédnout. S hradem se pojí i spousta zajímavých pověstí. V okolí hradu můžete navštívit i jiná zajímavá místa, například zámek Orlík či úchvatný zámek Hluboká nad Vltavou. Pokud se vydáte dál k Praze tak určitě nevynechejte náš nejznámější hrad Karlštejn. Další fotografie si můžete prohlédnout v příspěvku "Fotogalerie hradu Zvíkov".

22.10.2017

Komentáře
Booking.com
Reklama