Bazilika Vasilije Blaženého v Moskvě
Chrám Vasila Blaženého je jednou z největších dominant Moskvy, kterou najdete snad na všech místních pohlednicích. Monumentální chrám byl vystavěn mezi léty 1555-1560 za vlády cara Ivana IV. Hrozného, jenž zde takto chtěl připomenout dalším generacím své slavné vítězství nad kazaňskými Tatary. Podle pověsti měl být autor chrámu Jakovlev (ale pravděpodobnější je to, že šlo o nějakého „bezejmenného“ Itala, pokud tedy posoudíme styl celé stavby) po dokončení prací oslepen, protože se car bál, že by takovou nádheru mohl postavit i v některém jiném městě než Moskvě. To je ale zjevný nesmysl, protože jistý Jakovlev projektoval ihned poté proslulý Kazaňský Kreml.
Samotný chrám Vasila Blaženého se sestává z osmi kostelů s bohatě zdobenými cibulovitými hlavami, které obepíná centrální sloupovitý chrám. Tyto kostely mají vlastně symbolizovat jednotlivé dny bitvy o Kazaň. V závěru 16. století byla k celému komplexu přistavěna kaple Vasila Blaženého, díky které získal chrám své „druhé“ a mnohem známější jméno, to původní totiž znělo Pokrovský chrám na Rvu.
Během necelých více než čtyř stovek let existence byl chrám několikrát přestavován, bohužel i kvůli menším požárům, po většinu dvacátého století se pak nerozléhal po okolí hlas tamních zvonů (od roku 1991 po pádu komunistického režimu se zde ale konají výjimečně i bohoslužby). Pro veřejnost byl ale uzavřen z pochopitelných důvodů jen mezi léty 1941 – 1945, mj. se zde totiž nachází i slavné muzeum.
Chrám je vysoký celkem pětašedesát metrů a jeho deset kupolí je symbolem celého Rudého náměstí, na kterém se tato stavba nachází. Když už zavítáte někdy do Moskvy, určitě bude zajímavé prohlédnout si i další tamní zajímavou stavbu – Kreml, který je od 15. století sídlem ruských vládců.
Do třetice – abychom také zmínili něco moderního – se podívejte třeba do GUMu, zdejšího luxusního obchodního domu. Ovšem, co je nutno dodat na závěr, další moskevské dominanty - Alexandrův sloup, Puškinovo muzeum nebo Uspenská katedrála také lákají k návštěvě…
28.5.2014
Nejnovější
- Zámek Vizovice: Poklad barokní architektury v srdci Zlínského kraje
- Hrad Helfštýn: Největší středověká pevnost Moravy
- Zámek Bučovice: Renesanční skvost v srdci Moravy
- Hrad Velhartice: Středověká perla šumavských vrchů
- Hrad Hukvaldy: Monumentální zřícenina v srdci Beskyd