Ermitáž a Zimní palác

Ermitáž a Zimní palác (Rusko)

Město Petrohrad založil na začátku 18. století car Petr I., v současné době zde žije zhruba pět milionů obyvatel. Za návštěvu v nejseverněji položeném milionovém městě světa stojí určitě dvě místní architektonické památky, konkrétně jde o takzvaný Zimní palác, Petropavlovskou pevnost a Ermitáž. Pojďme si je tedy trochu blíže představit a začněme třeba takzvaným Zimním palácem.

Místo, kde byla zahájena takzvaná Říjnová revoluce, bylo po dlouhé léta sídlem ruských carů. Stavba Zimního paláce probíhala mezi léty 1754 – 1762, majestátní sídlo mají na svědomí italští architekti Rastrelli a Trezzini. V barokním Zimním paláci jako první sídlila Kateřina Veliká, i když jeho stavbu inicioval už sám Petr I.

Zimní palác má celkem na 1500 pokojů, které částečně slouží coby muzejní prostory. Výzdoba interiéru je sama o sobě velmi bohatá. Trojpodlažní budova disponuje více než stovkou schodišť, takže budete mít určitě problém, abyste se tu neztratili. A jedna zajímavost – římsa kolem celé budovy má na délku zhruba dva kilometry! Průčelí Zimního paláce má na délku více než dvě stě metrů a zdobí je pozlacené sochy a sněhově bílé sloupy. Zkrátka ideální místo pro návštěvu, ale s Petrohradem ještě nekončíme!

Ermitáž je jednou z největších uměleckých sbírek na světě. Nachází se v prostorách celkem deseti různých budov (Zimní palác je jednou z nich) a nabízí návštěvníkům na tři miliony exponátů. Pokud patříte mezi milovníky umění a dokážete se procházet po výstavě obrazů, soch nebo grafik třeba celé odpoledne, budete se tu asi cítit jako doma. Tři stovky sálů (sálů skutečně v tom ruském slova smyslu) ale za jeden den neprojedete (nebo možná jen prosprintujete, ale to by byla škoda, ne?), pokud chcete být trochu důkladnější a prohlídku si opravdu užít. Da Vinciho Madona s dítětem, ale i obrazy od Picassa, Rubense, Rafaela nebo Tiziana. Studenti mají vstup zdarma, ostatní platí v podstatě symbolických 350 rublů.

Ermitáž funguje od roku 1764, tehdy totiž Kateřina Veliká nakoupila velké množství nizozemských uměleckých skvostů, které daly základ budoucím velkolepým sbírkám. A protože se carevně nechtělo chodit nikam daleko, umístila základ budoucí Ermitáže přímo do prostor Zimního paláce.

A jedna malá zajímavost na závěr, v Ermitáži dlouhá léta chránily tamní sbírky před útoky všudypřítomných hlodavců…kočky. Ty už dnes tuto úlohu nemají, ale chovají se zde i nadále, je jich hned několik desítek. Další nádhernou památku připomínající carské Rusko najdete kousek za Petrohradem. Je to Carské Selo, nádherný palác se zahradami, který určitě stojí za návštěvu. Petrohradské metro je ideálním dopravním prostředkem pro překonávání velkých vzdáleností v Petrohradu a je také zajímavou technickou památkou.

11.8.2014