Kunstkamera v Petrohradu

Kunstkamera v Petrohradu (Rusko)

Dalo by se s trochou nadsázky říci, že Petrohrad je jedno velké muzeum. Rozhodně, kdo navštívil Ermitáž, musí nám dát za pravdu – vždyť je zde tak rozsáhlá sbírka obrazů, že podobnou nenajdete už nikde na světě, celkově je zde na tři miliony různých exponátů (byť pravda, značnou část tvoří „obyčejné“ mince). Velmi zajímavou návštěvu nabízí například Kunstkamera, muzeum, které založil v první polovině osmnáctého století car Petr I. Veliký.

Najdete zde exponáty z celého světa, budova Kunstkamery je přehledně řazená podle lokalit, odkud se pamětihodnosti přivezly – kromě jiného jsou zde objekty z Afriky, Japonska, Blízkého Východu a Severní Ameriky. Ostatně, jak zní doslovný překlad názvu této budovy, který pochází původem z německého jazyka? Prostě, umělecká místnost. A to jistě hovoří za vše. Budovu najdete v centru Petrohradu na břehu Něvy, přímo proti majestátnímu Zimnímu paláci, kde sídlí Ermitáž.

Barokní stavba samozřejmě nesloužila vždy jen jako muzeum, jedno ze svých center zde měla i ruská věda, současníci zde mohli potkat například Lomonosova, jehož osobnosti je věnováno i třetí patro budovy. Právě Kunstkamera také zažila vůbec první lékařské pitvy v carském Rusku, které až do osmnáctého století přísně zapovídala pravoslavná církev.

Otevřeno je zde kromě pondělků a vybraných svátků mezi jedenáctou a sedmnáctou hodinou. Kolik stojí vstupenka? Dospělý zaplatí 250 rublů (tedy postačí vám v přepočtu zhruba „naše“ stokoruna). Je pravdou, že nejde jen tak o nějaké obyčejné muzeum, prohlídka si vyžádá i několik hodin, pokud tedy chcete vidět vše zajímavé, co se tu nabízí. A je zde doslova vše – od exotických zvířat až po globus, který používal sám car Petr I. Jednoduše – nasedněte na petrohradské metro a vystupte na stanici Admiraltělskaja. Poté už stačí jen přejít most přes Něvu…

19.10.2018

Booking.com