Metro v Petrohradu

Metro v Petrohradu (Rusko)

Dopravní situace ve velkých městech Evropy je pro průměrného českého občana často velmi nepřehledná. V kontextu některých vybraných metropolí přímo bledne srovnání i s třemi trasami pražského metra, které dopravě v našem hlavním městě významně ulehčuje. Například Moskva má linek dvanáct, tamní metro bylo slavnostně otevřeno v roce 1935. A jak je na tom petrohradské metro?

Metro v Petrohradu bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1955, v současné době činí jeho celková délka 114 kilometrů, je zde k dispozici hned pět linek a na sedmdesát stanic. Nejsou značeny písmeny, jako je tomu zvykem u nás, v Rusku obecně se ujalo číslování – najdete tu pro rozlišení také červenou, modrou, zelenou, oranžovou a fialovou barvu. Samozřejmostí jsou i spoje navazující přímo na letiště nebo nacházející se u některých architektonických památek.

Stavět se začalo už za druhé světové války, blokáda města však práce samozřejmě zastavila a pokračovat se pro nedostatek prostředků mohlo až v roce 1947. Zatímco starší stanice petrohradského metra nápadně připomínají svým slohem nejstarší části metra v Praze, výstavba ze sedmdesátých let působí spíše trochu ponurým dojmem. Každoročně se zde přepraví více než sedm set milionů cestujících, denní průměr činí dva miliony lidí.

Nyní je v provozu celkem pět tras, v budoucích plánech petrohradské radnice jsou ale další čtyři. Současný počet stanic by se měl také zhruba zdvojnásobit. Podobně velké město (bez aglomerace pět milionů obyvatel) jistě pocítí velkou úlevu, pokud se v příští generaci bude právě metro podílet nadpoloviční většinou na celkové dopravní obslužnosti. Mezi zajímavé stavby v Petrohradu, které můžete navštívit, se řadí například Ermitáž, katedrála svatého Izáka, reprezentující zdejší majestátní sakrální architekturu minulých staletí nebo Kunstkamera.

5.8.2018