Chrám Vzkříšení Ježíše Krista v Petrohradu

Chrám Vzkříšení Ježíše Krista v Petrohradu (Rusko)

Benátky severu, tak se rozhodně Petrohradu neříká nadarmo. Bohatá síť zdejších vodních kanálů by si dokonce italské město strčila do kapsy. Druhé největší ruské město však nabízí ještě mnohem více, najdete tu spoustu sakrálních staveb, jedno z největších muzeí světa a místa, kudy proudila ruská i světová historie. Necháte se také pozvat?

Je to taková menší kopie Vasila Blaženého z Moskvy, pravoslavný chrám Vzkříšení Krista (místní říkají Spas na Krovi) se začal stavět v roce 1883 na popud tehdejšího cara Alexandra III., který ho hodlal věnovat odkazu svého otce, zavražděného během atentátu (bomba ukrytá v kusu mazance je jistě originálním dílem, samotná vražda poměrně oblíbeného cara se podařila až na několikátý pokus). Chrám byl dokončen až v dalším století, za vlády posledního ruského cara Mikuláše II. v roce 1907, a to bezprostředně vedle místa, kde byl Alexandr smrtelně raněn rukou atentátníka.

Chrám se nese v duchu baroka a neoklasicismu, za menší poplatek můžete navštívit i jeho interiéry a obdivovat četnou mozaikovou výzdobu. Dnes už však pravoslavný svatostánek neslouží původnímu účelu. Během VŘSR byl hodně poničen, nová zemská vláda pak stavbu na několik let veřejnosti uzavřela. Otevření se dočkali petrohradští obyvatelé až v roce 1997, dnes tu najdete muzeum věnované právě těm krásným mozaikám, které jako by vypadly z některé ruské pohádky.

Petrohradu však najdete ještě mnohem více zajímavostí. Je to třeba Petropavlovská pevnost, místo, které mělo chránit nově vzniklé město před vpádem nepřátelských vojsk – najdete tu také místo posledního odpočinku několika ruských carů. A co takhle Ermitáž? Tři miliony exponátů, nejznámější obrazy světa na jednom místě, na to jeden den určitě nestačí. Pro dopravu můžete použít petrohradské metro, které je samo os obě také zajímavou technickou památkou. Pokud vyjedete kousek za Petrohrad, můžete si prohlídnout kouzelný palác a zahrady Carské Selo.

12.1.2017