Petropavlovská pevnost

Petropavlovská pevnost (Rusko)

Další v pořadí památek Petrohradu je takzvaná Petropavlovská pevnost. Ta byla vybudována na Zaječím ostrově hned v roce 1703 pod taktovkou italského (jak jinak v této době) architekta Trezziniho, takže se vlastně dočkala vzniku hned při samém založení města. Měla sice spíše obranný účel, tedy car Petr I. to tak zamýšlel, ale nakonec se z ní stalo spíše vězení, kde si jistou dobu poseděl i slavný literát Maxim Gorkij či syn Petra I. Alexej.

Součástí Petropavlovské pevnosti je i katedrála svatého Petra a Pavla, která disponuje více než sto metrů vysokou zvonicí. Dále jsou zde i hroby některých příslušníků romanovské vládnoucí dynastie nebo dvě muzea. Zajímavým zážitkem ale může být i samotná procházka po hradbách této pevnosti, navštívit můžete i místní mincovnu.

A co dalšího zajímavého Petrohrad nabízí? Je to například palác Zimní palác a Ermitáž, Admirality, Triumfální oblouk (který má připomínat porážku Napoleona), Alexanderův sloup, Smolenská katedrála nebo slavný křižník Aurora. Milovníci sakrálních staveb jistě ocení katedrálu svatého Izáka. V okolí Petrohradu je také Petrodvorec, někdejší rezidence Romanovců nebo ostrovní pevnost Kronštadt.

A když už zavítáte do Ruska, byla by velká škoda nenavštívit její metropoli – Moskvu. Zde k prohlídce láká hlavně místní Kreml, ale i mnohá jiná další místa.

4.9.2014