Katedrála svatého Izáka v Petrohradu

Katedrála svatého Izáka v Petrohradu (Rusko)

Patron cara Petra I. Velikého, alias mnich ze čtvrtého století Izák Dalmatský, si rozhodně zasloužil monumentální stavbu. A pokud se podíváme na katedrálu svatého Izáka, nezbývá než užasnout. Druhá nejvyšší pravoslavná katedrála světa (101,5 metru), kterou začal stavět na paměť vítězství nad Napoleonem car Alexandr I., pojme najednou více než deset tisíc lidí. Pozlacení kupole si vyžádalo sto kilogramů čistého zlata – dnes nepředstavitelná záležitost.

Během nedělí se zde konají pravoslavné bohoslužby (zatímco mezi roky 1928 a 1900 zde bylo muzeum věnované ateismu a církevní svátky se zde světit ze státního nařízení SSSR vůbec nesměly), jindy má katedrála funkci rozsáhlého muzea. Najdete tu totiž více než sto uměleckých exponátů, zejména obrazů, z první poloviny devatenáctého století.

Chrám bychom našli v samém srdci Petrohradu, jeho stavba trvala skoro půl století. V interiéru jsou celkem tři oltáře, jeden je určen samotnému Izákovi, ale najdete tu i dva další, která jsou vystavěny na počest dnes již legendárních vládců Ruska – Alexandera Něvského a Kateřiny Veliké.

Na rozdíl od jiných pravoslavných staveb je tu klasická katolická vitráž, chrám samotný nabízí parádní výhled na celé město. Pozdní klasicismus s jemným dozvukem neorenesance, skutečná dominanta Petrohradu. Pokud se sem chcete vypravit, otevřeno je každý den mezi půl jedenáctou dopoledne (kdy skončí bohoslužby) a šestou večer, dospělé vstupné činí 250 rublů – tedy zhruba „naše“ stokoruna, stejnou sumu zaplatíte i v řadě jiných petrohradských památek. Doprava sem je celkem snadná, Izákův chrám je bezprostředně vedle stanice metra Admiratělskaja, nedaleko je i slavná Kunstkamera. Mezi další ruské církevní skvosty se řadí i katedrála Panny Marie Kazaňské a Chrám Ježíše Krista.

28.9.2018